Μπάσκετ

Λαμβάνοντας υπόψη τις ιδιαιτερότητες του Πανεπιστημιακού Αθλητισμού, ειδικώς μάλιστα στο πλαίσιο κάποιου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών όπως αναγράφεται και στον πλήρη τίτλο του Ιδρύματος, το Γυμναστήριο του Παντείου Πανεπιστημίου, σε συνεργασία με το Αμίλλημα - Ερευνητικό Κέντρο Παιχνιδιού και Άσκησης, διεξάγει κατά ιδιαίτερο, μα και πρωτότυπο τρόπο, τις διοργανώσεις των ομαδικών αθλοπαιδιών.

 

Στο πλαίσιο αυτής της πρωτοβουλίας διοργανώνεται Πρωτάθλημα Μπάσκετ μεταξύ φοιτητικών ομάδων, όπου πέραν των γνωστών κανονισμών του Αγωνίσματος θα επιτρέπεται στις αντίπαλες ομάδες να καταθέσουν κι επιπλέον προτάσεις όρων που επιθυμούν να ισχύσουν στο επικείμενο παιχνίδι τους, το οποίο δικαιούνται εξίσου να καθορίσουν. Οι φοιτητές-τριες που ενδιαφέρονται για το αγώνισμα καλούνται να παρακολουθούν τις ανακοινώσεις, να καταθέσουν τις προτάσεις τους και να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους.

Ονοματεπώνυμο
Ιδιότητα
Στοιχεία Επικοινωνίας
Βεβαίωση υγείας:
Επιλογή:
Ημερομηνία:*
Word Verification:

Στους τελικούς αγώνες καλαθοσφαίρισης. στην κανονική και στην καινοτόμο εκδοχή, πρώτευσε η άξια συγχαρητηρίων ομάδα των Χαρισ-ματικών.

 

 


 

 

Αποτελέσματα τελικής φάσης καινοτόμου αγωνίσματος.

α.α

Ομάδα α Ομάδα β Ημερομηνία Σκορ
109 Χαρισ-ματικοί Παραλίες Πα 9 Μαίου 3 - 1
110 Αλκοολικοί Αστέρες
Χάροι
Πα 9 Μαίου 3 - 0
111 Αλκοολικοί Αστέρες
Χαρισ-ματικοί
Πα 9 Μαίου 1 - 3


Οι ενταγμένοι στο πλαίσιο του "katatopia festival vi" καινοτόμοι αγώνες της παραπάνω τελικής φάσης διεξήχθησαν στο κλειστό γυμναστήριο του "Εσπέρου Καλλιθέας".

 


Αποτελέσματα τελικής φάσης κανονικού αγωνίσματος.

α.α

Ομάδα α Ομάδα β Ημερομηνία Σκορ
112 Ελπίδα Παραλίες Πε 5 Ιουνίου 1 - 3
113 Χαρισ-ματικοί Αλκοολικοί Αστέρες Πε 5 Ιουνίου 3 - 0
114 Παραλίες
Χαρισματικοί
Πε 5 Ιουνίου 0 - 3


Οι αγώνες της αμέσως παραπάνω τελικής φάσης διεξήχθησαν στο κλειστό γυμναστήριο του Παντείου Πανεπιστημίου.

 

Αποτελέσματα τελευταίων αγώνων κανονικού αγωνίσματος Δ΄ φάσης

α.α

Ομάδα α Ομάδα β Ημερομηνία Ώρα
101 (Ν)τοπατζήδες Χάροι Πα 2 Μαίου 0 - 3
104 Dream Team Πλατυέλμινθες
Πα 2 Μαίου 0 - 3
107 Πλατυέλμινθες
Χάροι
Πα 2 Μαίου 1 - 3
108 Αλκοολικοί Αστέρες Ελπίδα Πα 2 Μαίου 3 - 1



 

Αποτελέσματα προηγούμενων αγώνων Δ΄ φάσης.

α.α

Ομάδα α Ομάδα β Ημερομηνία Σκορ
91 Απάλευτοι Χάροι Πε 27 Μαρτίου 0 - 3
92 Encrypted Ε.Τ.Τ. 7 Πε 27 Μαρτίου 3 - 0
93 Βαλντάνο 2 Αγγουρίδες Πε 27 Μαρτίου 0 - 3
94 (Ν)τοπατζήδες Δημοσιοβλάχοι Πε 27 Μαρτίου 3 - 0
95 Δ.Ε.Σ. Β έτος Παραλίες Τρ 1 Απριλίου 0 - 3
96 Αλκοολικοί Αστέρες Πλατυέλμινθες Τρ 1 Απριλίου 3 - 0
97 Χαρισ-ματικοί Dream team Τρ 1 Απριλίου 3 - 0
98 Ελπίδα Pistols Τρ 1 Απριλίου 3 - 0
99 Χάροι Encrypted Πε 3 Απριλίου 3 - 0
100 Βαλντάνο 2 (Ν)τοπατζήδες Πε 3 Απριλίου 0 - 3
102 Dream team Pistols Τρ 8 Απριλίου 3 - 1
103 Δ.Ε.Σ. Β έτος Πλατυέλμινθες Τρ 8 Απριλίου 0 - 3
105 Παραλίες Αλκοολικοί Αστέρες Τρ 8 Απριλίου 3 - 0
106 Χαρισ-ματικοί Ελπίδα Τρ 8 Απριλίου 3 - 1

 

 

 

 

Στο παραπάνω σχεδιάγραμμα απεικονίζεται η προγραμματιζόμενη εξέλιξη της διοργάνωσης κι ακολουθεί το πρόγραμμα των αρχικών αγώνων.

Το πρωτάθλημα Μπάσκετ θα συνεχιστεί στη τελική φάση των 16 ομάδων με δυο εκδοχές, την κανονική αφενός κι αφετέρου μια καινοτόμο. Όλες οι ομάδες προγραμματίζεται να αγωνιστούν υπό αμφότερες τις εκδοχές από μια τουλάχιστον φορά. Ενδέχεται να αγωνιστούν και παραπάνω, εφόσον δεν αποκλειστούν κατόπιν ήττας, ενώ μπορούν να διακριθούν και στη μια και στην άλλη.

  • Όσοι συμμετέχουν σε αγώνα υπό την κανονική εκδοχή και πραγματοποιούν ήττα, στη συνέχεια αλλάζουν και προχωρούν υπό την καινοτόμο εκδοχή, φθάνουν δε μέχρι και τη φάση των 4 ομάδων, είτε εφόσον δεν ξαναχάσουν φθάνουν μέχρι και στους τελικούς.
  • Όσοι αντιστοίχως συμμετέχουν σε αγώνα υπό την κανονική εκδοχή και πραγματοποιούν ήττα, στη συνέχεια αλλάζουν και προχωρούν υπό την καινοτόμο εκδοχή, φθάνουν δε μέχρι και τη φάση των 4 ομάδων, είτε επίσης εφόσον δεν ξαναχάσουν μέχρι και στους τελικούς.
  • Όσοι εκ των συμμετεχόντων κατόπιν ήττας τους δεν επιθυμούν να συνεχίσουν, αποκλείονται από τη διοργάνωση.

 

 

α.α

Ομάδα α

Ομάδα β

Ημερομηνία

Ώρα

 

 

 

 

 

83

Παραλίες

Απάλευτοι

Πε 13 Μαρτίου

10.45

 

 

 

 

 

84

Δ.Ε.Σ. Β έτος

Χάροι

Πε 13 Μαρτίου

10.45

 

 

 

 

 

85

Encrypted

Πλατυέλμινθες

Πε 13 Μαρτίου

11.45

 

 

 

 

 

86

Ε.Τ.Τ. 7

Αλκοολικοί Αστέρες

Πε 13 Μαρτίου

11.45

 

 

 

 

 

87

Χαρισ-ματικοί

Βαλντάνο 2

Τρ 18 Μαρτίου

10.45

 

 

 

 

 

88

Αγγουρίδες

Dream team

Τρ 18 Μαρτίου

10.45

 

 

 

 

 

89

(Ν)τοπατζήδες

Pistols

Τρ 18 Μαρτίου

11.45

 

 

 

 

 

90

Δημοσιοβλάχοι

Ελπίδα

Τρ 18 Μαρτίου

11.45

 

* Το πρόγραμμα των υπόλοιπων αγώνων θα ακολουθήσει προσεχώς.

Όλοι οι αγώνες γίνονται στο κλειστό γυμναστήριο, Ιππώνακτος 36 Ν. Κόσμος.

 

α.α

Ομάδα α

Ομάδα β

Ημερομηνία

Ώρα

73

Πικ εν Ρολ

Δημοσιοβλάχοι

Πε 6 Μαρτίου

11.00

74

Βαλντάνο 2

Άτιτλοι

Πε 6 Μαρτίου

11.00

75

Καροτσάκια

Αλάνια

Πε 6 Μαρτίου

11.00

76

Pistols

Ε.Τ.Τ. 7

Πε 6 Μαρτίου

11.00

 

 

 

 

 

 

Όποια ομάδα δεν προσέλθει αποκλείεται οριστικά από την επόμενη φάση στην οποία κατόπιν αγώνων

θα προκριθούν 4 ομάδες.