Διεθνείς συμμετοχές

Tranlate Language

Google Translate Widget by Infofru

Author Site Reviewresults

Mini Soccer

Λαμβάνοντας υπόψη τις ιδιαιτερότητες του Πανεπιστημιακού Αθλητισμού, ειδικώς μάλιστα στο πλαίσιο κάποιου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών όπως αναγράφεται και στον πλήρη τίτλο του Ιδρύματος, το Γυμναστήριο του Παντείου Πανεπιστημίου, σε συνεργασία με το Αμίλλημα - Ερευνητικό Κέντρο Παιχνιδιού και Άσκησης, διεξάγει κατά ιδιαίτερο, μα και πρωτότυπο τρόπο, τις διοργανώσεις των ομαδικών αθλοπαιδιών.

Στο πλαίσιο αυτής της πρωτοβουλίας διοργανώνεται Πρωτάθλημα Mini Soccer μεταξύ φοιτητικών ομάδων, όπου πέραν των γνωστών κανονισμών του Αγωνίσματος θα επιτρέπεται στις αντίπαλες ομάδες να καταθέσουν κι επιπλέον προτάσεις όρων που επιθυμούν να ισχύσουν στο επικείμενο παιχνίδι τους, το οποίο δικαιούνται εξίσου να καθορίσουν. Οι φοιτητές-τριες που ενδιαφέρονται για το αγώνισμα καλούνται να παρακολουθούν τις ανακοινώσεις, να καταθέσουν τις προτάσεις τους και να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους.

ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΟΜΑΔΑΣ ΜΙΝΙ SOCCER
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΑΙΚΤΩΝ (Αναφέρετε αυτά τα στοιχεία που γνωρίζετε σίγουρα - έστω όχι όλα καταρχήν κι επανέρχεστε)
ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ (Ο αποστολέας της δήλωσης θεωρείται ως ο υπεύθυνος Α')
Ημερομηνία:*
Word Verification:

 

 

α.α Ομάδα α Ομάδα β Ημερομηνία Ώρα
1 Σουρικάτες Καροτσάκια
Τε 20 Νοεμβρίου 09.45
2 Δεσαϊκός
Ποδάρι
Τε 20 Νοεμβρίου 09.45
3 Καροτσάκια Δεσαϊκός Τε 20 Νοεμβρίου 11.00
4 Ποδάρι
Σουρικάτες
Τε 20 Νοεμβρίου 11.00
5 Filoxenia Encrypted Δε 25 Νοεμβρίου 09.45
6 Μπαρτσελιώμα Άτιτλοι Δε 25 Νοεμβρίου 09.45
7 Άτιτλοι Filoxenia Δε 25 Νοεμβρίου 11.00
8 Encrypted Μπαρτσελιώμα Δε 25 Νοεμβρίου 11.00
9 Βαλντάνο 2 40 παληκάρια
Τε 27 Νοεμβρίου 09.45
10 Αναλώσιμοι Κουρσάροι Τε 27 Νοεμβρίου 09.45
11 40 παληκάρια Βαλντάνο 2 Τε 27 Νοεμβρίου 11.00
12 Κουρσάροι Αναλώσιμοι Τε 27 Νοεμβρίου 11.00
13 Τσε Τσε Διεθνολόγοι
Economist Δε 2 Δεκεμβρίου 09.45
14 Κοινωνιολόγοι Ντριμ Τιμ Δε 2 Δεκεμβρίου 09.45
15 Economist Κοινωνιολόγοι Δε 2 Δεκεμβρίου 11.00
16 Ντριμ Τιμ Τσε Τσε Διεθνολόγοι
Δε 2 Δεκεμβρίου 11.00

 

* Το πρόγραμμα αγώνων των υπόλοιπων ομάδων θα ακολουθήσει προσεχώς.

Οι αγώνες πραγματοποιηθούν στα γήπεδα του Δήμου Καλλιθέας, που βρίσκονται

δίπλα στο σταθμό του ηλεκτρικού σιδηροδρόμου "Ελ. Βενιζέλος - Ταύρος".

Κανονισμοί έναρξης

Ορίζεται αρχική διαπραγματευτική διαδικασία εκτέλεσης σουτ από συγκεκριμένη απόσταση που κρίνεται ως εξής:

Η κάθε ομάδα καταθέτει ξεχωριστά δια μέσου της διαιτησίας την πρόταση-πρόκληση προς την αντίπαλη για την εύστοχη εκτέλεση του πλέον μακρινού σουτ.

Η ομάδα που καταθέτει την μεγαλύτερη πρόταση καλείται να την πραγματοποιήσει, εκτός αν υπάρξει άλλη τελική αντιπρόταση από την αντίπαλη, είτε από την ίδια, κατά τον δεύτερο και τελευταίο γύρο που διεξάγεται ανοικτά*.

Σε περίπτωση που οι ομάδες καταθέσουν συμπτωματικά την ίδια αρχική πρόταση κι επίσης δεν συμφωνήσουν να διαφοροποιηθούν κατόπιν, τότε η διαιτησία υποδεικνύει μια ή περισσότερες μακρινές θέσεις απ' όπου αμφότερες οι ομάδες [και με διαφορετικό κάθε φορά παίκτη τους] εκτελούν ένα ή περισσότερα σουτ, τόσα όσα θα απαιτηθούν μέχρι να ευστοχήσει η μια και να αστοχήσει η άλλη.

Η ομάδα που θα επικρατήσει στην αρχική διαδικασία παίρνει 1π. και η μπάλα αποδίδεται στην αντίπαλη για την έναρξη της α΄ κανονικής περιόδου.

* Στο πλαίσιο της αντιπρότασης, κάποια ομάδα μπορεί να προκαλέσει την αντίπαλη με ποικίλες προτάσεις όπως να ορίσει δυο σουτ από πιο μακρινή απόσταση απ' όπου ισχυρίζεται πως θα επιτύχει τουλάχιστον ένα, να ορίσει διαφορετική αξία πόντων κ.λπ

Κανονισμοί κανονικής διάρκειας.

Ισχύουν οι επίσημοι κανονισμοί του αγωνίσματος εκτός από τις παρακάτω αναφερόμενες περιπτώσεις, καθώς και όσες συμφωνηθούν κατόπιν μεταξύ των αντιπάλων ομάδων, όπως και της διαιτησίας.

Κανονισμοί αξιολόγησης των προσπαθειών και παραβάσεων

Η επίτευξη τέρματος προς την εστία του αντιπάλου, προερχόμενη από οποιοδήποτε άλλο μέρος του σώματος εκτός από το κεφάλι, υπολογίζεται ως 2π.

Η επίτευξη τέρματος προς την εστία του αντιπάλου, προερχόμενη από προσπάθεια με το κεφάλι, υπολογίζεται ως 3π.

Η αμυντική παράβαση εντός περιοχής, που ανακόπτει τον αντίπαλο στην προσπάθειά του να επιτύχει τέρμα, τιμωρείται με την εκτέλεση 2 ή κατά περίπτωση 3 σουτ από το σημείο του «πέναλτι», ή σύμφωνα με άλλη προτεινόμενη διαπραγματευτική διαδικασία, όμως σε κάθε περίπτωση ανάλογα με την αξία που θα είχε η προσπάθεια που ανακόπηκε.

Μια ομάδα ανακηρύσσεται νικήτρια μόνον εφόσον κατακτήσει διαφορά τουλάχιστον 2π., ειδάλλως υπάρχει ισοπαλία.

Σε περίπτωση ισοπαλίας οι ομάδες λαμβάνουν από 1β, εκτός αν συμφωνήσουν για παράταση ή άλλη διαδικασία, στην οποία η νικήτρια θα λάβει 2β. και η χαμένη 0β., ενώ σε περίπτωση εκ νέου ισοπαλίας λαμβάνουν από 0β.

Αν κάποια ομάδα δεν παρουσιαστεί στον αγωνιστικό χώρο σύμφωνα με το πρόγραμμα, χάνει τον αγώνα, με σκορ που εξαρτάται από τη διαπραγματευτική διαδικασία της αντίπαλης ομάδας με τη διαιτησία.

Πατήστε στο σύνδεσμο

 

 

Μετά από ένα συναρπαστικό τουρνουά 62 αγώνων συνολικά, πρωταθλήτρια ομάδα για το ακαδημαϊκό έτος 2012-13

αναδείχτηκαν οι "Βαλντάνο", επικρατώντας των εξίσου καλών "Ποδάρι" με σκορ 6-5.

Το Γυμναστήριο του Παντείου Πανεπιστημίου ευχαριστεί όλους τους συμμετέχοντες και ανανεώνει το ραντεβού για τον

Σεπτέβριο όπου θα οριστεί και η μέρα απονομής μεταλλίων των νικητών σε όλες τις διοργανώνσεις.

 

 

 

Τελικός                  05-06-2013

 

62 Βαλντάνο Ποδάρι 6 - 5

 


 

 

 

Αποτελέσματα Ημιτελικών

 

 

03-06-2013              A΄

 

 

59        
Μπουλντόζες        
Άτιτλοι 23-7
60 Κοινωνιολόγοι                        
Ποδάρι                              
5-16
61 Ποδάρι Μπουλντόζες 15-15 (3-2 πεν.)

 

 

29-05-2013              Β΄


 

56
Τοπαϊκός    
ΌτιΝάναι  
3-0
57 Βαλντάνο Κουρσάροι 7-3
58 Βαλντάνο Τοπαϊκός 20-15

 

 

Οι ομάδες με bold προκρίνονται στον τελικό που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 05-06-2013

 

 

Τετράδες Ημιτελικών

 

 

Α Β
Μπουλντόζες Τοπαϊκός
Κοινωνιολόγοι Βαλντάνο
Ποδάρι Κουρσάροι
Άτιτλοι ΟτιΝάναι

 

 

 

 

 

Αποτελέσματα Γ΄φάσης - Κατάταξη

 

 

1. Μπουλντόζες 2. Τοπαϊκός 3. Βαλντάνο 4. Κοινωνιολόγοι 5. Κουρσάροι 6. Ποδάρι 7. Οτινάναι 8. Άτιτλοι

 

 

α/α Ομάδα Α΄ Ομάδα Β΄ Σκορ Ημερομηνία Ώρα
46 Κουρσάροι Φλεγόμενες Πάπιες 3 - 0 20/03/13 10.30
47 Κοινωνιολόγοι Βαλντάνο 0 - 3 20/03/13 10.30
48 Κουρσάροι Βαλντάνο 3 - 12 20/03/13 11.30
49 Φλεγόμενες Πάπιες Κοινωνιολόγοι 0 - 3 20/03/13 11.30
50 ΟτιΝάναι Δυναμό Παντείου 3 - 0 27/03/13 10.30
51 Δυμαμό Παντείου Ποδάρι 0 - 3 27/03/13 11.15
52 Ποδάρι ΟτιΝάναι 27 - 12 27/03/13 12.00
53 Διεθνολόγοι Άτιτλοι 22 - 25 01/04/13 10.30
54 Άτιτλοι Φιλοξενιακός 3 - 0 01/04/13 11.15
55 Φιλοξενιακός Διεθνολόγοι 0 - 3 01/04/13 12.00

 

 

*  Οι υπογραμμισμένες ομάδες προκρίνονται.

 

**  Παναλκοολικός, ΠΣ. Ολαράδες δεν συνεχίζουν στη Γ΄φάση.

 

 

 

 

Minisoccer 2012_13 Ενημερωτικό Β΄Φάσης - Τελική Βαθμολογία


 

 

α/α Ομάδα Βαθμολογία
1
Κουρσάροι 6 +[0+3+1+3] = 13
2
Μπουλντόζες 6 +[3+3+3+3] = 18
3
Φλεγόμενες Πάπιες 4 +[3+0+0+3] = 10
4
Δυναμό Παντείου 4 +[0+0+3+0] =  7
5
Ποδάρι 4 +[1+0+0+3] =  8
6
Κοινωνιολόγοι 4 +[0+3+3+3] = 13
7
Βαλντάνο 3 +[3+3+3+0] = 13
8
Φιλοξενιακός 3 +[0+0+0+0] = 3
9
ΟτιΝάναι 3 +[3+0+3+0] = 9
10
Π.Σ. Ολαράδες 3 +[0+0+0+0] = 3
11
Τοπαϊκός 2 +[3+3+3+3] = 14
12
΄Ατιτλοι 0 +[0+3+0+3] = 6
13
Παναλκοολικός 0 +[0+0+0+0] = 0
14
Διεθνολόγοι* 0 +[3+3+0+0] = 6

 

 

Οι αγωνιστικές σχηματίζονται ως εξής:

 

 

1.  Μπουλντόζες [18] , Τοπαϊκός [14] - απ' ευθείας προημιτελικά.

2.  Κουρσάροι [13] - Φλεγόμενες Πάπιες [10] , Κοινωνιολόγοι [13] - Βαλντάνο [13]

3.  Ότι Νάναι [9] - Δυναμό Παντείου [8] - Ποδάρι [7]

4.  Διεθνολόγοι [6] - Άτιτλοι [6] - Φιλοξενιακός  [3]

 

 

 

Πρόγραμμα Β΄φάσης

 

 

Η Β΄φάση ξεκινάει με 14 ομάδες και εξελίσσεται με βάση το ακόλουθο σκεπτικό:

α) Διατηρείται το σύστημα αγωνιστικών σε τετράδες προκειμένου να έχουμε διπλά παιχνίδια για κάθε ομάδα.

β) Δεν αποκλείεται καμμία ομάδα στη Β΄φάση.

γ) Προκειμένου να έχουμε τις περισσότερες δυνατές διασταυρώσεις αντιπάλων δεν σχηματίζονται όμιλοι.

δ) Το σύστημα βαθμολόγησης για όλη τη Β΄φάση διατηρείται ως έχει.

Όπως φαίνεται και από τον πίνακα οι ομάδες ξεκινάνε με βάση τη σειρά κατάταξης που προκύπτει από τη βαθμολογία της Α΄φάσης και συνεχίζουν ως εξής:

Ορίζονται 2 αγωνιστικές/τετράδες για κάθε ομάδα σειριακά ξεκινώντας από τον πρώτο και συνεχίζοντας με κριτήριο την εναλλαγή αντιπάλων. Κάθε ομάδα παίζει 2 αγωνιστικές - 4 παιχνίδια.  Η Β΄φάση ολοκληρώνεται σε 28 παιχνίδια και μετά την ολοκλήρωσή της οι ομάδες κατατάσσονται εκ νέου στις θέσεις 1-14 με βάση την βάθμολογία.

Στη συνέχεια στη Γ΄φάση οι ομάδες παίζουν για την οχτάδα των προημιτελικών ως εξής: Οι ομάδες στις θέσεις 11-14 παίζουν φάινάλ φορ για 1 θέση (την 8), οι ομάδες στις θέσεις 7-10 παίζουν για 2 θέσεις (6-7), οι ομάδες στις θέσεις 3-6 παίζουν για 3 θέσεις (3-4-5). Οι τετράδες των ημιτελικών σχηματίζονται ως εξής: α: 1-4-6-8  και β: 2-3-5-7

 

 

α/α Ομάδα α΄ Ομάδα β΄ Σκορ Ημερομηνία Ώρα
17 Κουρσάροι Μπουλντόζες 5-8 17/12/12 10.30
18 Φλεγόμενες Πάπιες Δυναμό Παντείου 22-12 17/12/12 10.30
19 Μπουλντόζες Φλεγόμενες Πάπιες 30-21 17/12/12 11.30
20 Κουρσάροι Δυναμό Παντείου 16-4 17/12/12 11.30
21 Ποδάρι Κοινωνιολόγοι Αναβολή 19/12/12 10.30
22 Βαλντάνο Φιλοξενιακός 3-0 19/12/12 10.30
23 Νικητής 1 Νικητής 2
Αναβολή 19/12/12 11.30
24 Ηττημένος 1 Ηττημένος 2
Αναβολή 19/12/12 11.30
25 ΌτιΝάναι Π.Σ.Ολαράδες 3-0 09/01/13 10.30
26 Τοπαϊκός Άτιτλοι 15-11 09/01/13 10.30
27 ΌτιΝάναι Τοπαϊκός 12-16 09/01/13 11.30
28 Άτιτλοι Π.Σ.Ολαράδες 3-0 09/01/13 11.30

 

 

 

* Σε φιλικούς αγώνες την Δευτέρα 14/01/13 είχαμε τα παρακάτω αποτελέσματα:

 

Κουρσάροι Βαλντάνο 1-1 (τέρματα)
Μπουλντόζες Κουρσάροι 9-5 (τέρματα)
Βαλντάνο Μπουλντόζες 4-4 (τέρματα)

 

 

 

 

Οι επόμενες αγωνιστικές μετά την εξεταστική περίοδο διεξάγονται ως εξής:

 

α/α Ομάδα α΄ Ομάδα β΄ Σκορ Ημερομηνία Ώρα
29 Παναλκοολικός Διεθνολόγοι 0-3 18/02/13 10.30
30 Κουρσάροι Ποδάρι 10-12 18/02/13 10.30
31 Διεθνολόγοι Ποδάρι 21-16 18/02/13 11.30
32 Κουρσάροι Παναλκοολικός 3-0 18/02/13 11.30
33 Μπουλντόζες Κοινωνιολόγοι 3-0 20/02/13 10.30
34 ΟτιΝάναι Παναλκοολικός 3-0 20/02/13 10.30
35 Μπουλντόζες ΟτιΝάναι 29-11* 20/02/13 11.30
36 Κοινωνιολόγοι
Πανακλοολικός
3-0* 20/02/13 11.30
37
Φλεγόμενες Πάπιες Βαλντάνο 16-21 25/02/13 10.30
38
Φλεγόμενες Πάπιες
Διεθνολόγοι 3-0 25/02/13 11.15
39
Διεθνολόγοι
Βαλντάνο
0-3 25/02/13 12.00
40 Δυναμό Παντείου Φιλοξενιακός 3-0 27/02/13 10.30
41 Τοπαϊκός Άτιτλοι 15-7 27/02/13 10.30
42 Τοπαϊκός Δυναμό Παντείου 31-8 27/02/13 11.30
43 Φιλοξενιακός Άτιτλοι 0-3 27/02/13 11.30
44* Ποδάρι Κοινωνιολόγοι 7-24 06/03/13 10.30
45* Κοινωνιολόγοι Βαλντάνο 14-8 06/03/13 11.30

 

 

 

* Τα παιχνίδια 44 και 45 είναι αναβληθέντα της 2ης αγωνιστικής.

* Η ομάδα του Γεωπονικού αποσύρεται και τη θέση της παίρνει η ομάδα "Διεθνολόγοι".

* Η ομάδα Π.Σ.Ολαράδες λόγω εργαστηρίων δεν μπορεί να συνεχίσει στο Τουρνουά.

 

 

 

+

α/α Ομάδα α΄ Ομάδα β΄ Ημερομηνία Σκορ Ώρα
1
Τοπαϊκός Φλεγόμενες Πάπιες Τε   28/11/12 21(1)-22 10.30
2
Άτιτλοι Δυναμό Παντείου Τε   28/11/12 4-14 10.30
3
Τοπαϊκός
Δυναμό Παντείου Τε   28/11/12 7-9 11.30
4
Φλεγόμενες Πάπιες
Άτιτλοι
Τε   28/11/12 3-0 11.30
5
Βαλντάνο Φιλοξενιακός Δε   03/12/12 21-4 10.30
6
Κουρσάροι Π.Σ. Ολαράδες Δε   03/12/12 3-0 10.30
7
Βαλντάνο Κουρσάροι Δε   03/12/12 8-17 11.30
8
Φιλοξενιακός Π.Σ. Ολαράδες
Δε   03/12/12 3-0 11.30
9
ΟτιΝάνε

Π.ο.δ.α.ρ.ι.

Τε   05/12/12 11-22 10.30
10
Κοινωνιολόγοι Παναλκοολικός Τε   05/12/12 14-3 10.30
11
Π.ο.δ.α.ρ.ι. Κοινωννιολόγοι Τε   05/12/12 16-15 11.30
12
Οτινάνε Παναλκοολικός Τε   05/12/12 23-15 11.30
13 Χούα Π.Σ. Φαναρμπαχτσέ Δε   10/12/12 3-0 10.30
14 Γεωπονικό Α΄ Μπουλντόζες Δε   10/12/12 0-3 10.30
15 Χούα Π.Σ.
Μπουλντόζες
Δε   10/12/12 13-29 11.30
16 Γεωπονικό Α΄
Φαναρμπαχτσέ
Δε   10/12/12 0-0 11.30

 

 

 

* Οι ομάδες Χούα Π.Σ. και Π.Σ. Ολαράδες συγχωνεύονται και θα αγωνίζονται ως Π.Σ. Ολαράδες.

** Η ομάδα Φαναρμπαχτσέ αποσύρει την συμμετοχή της.